sobota, 31 marca 2012

Kataloński wdzięk "La Sagrada Familia"

Katalonia to "piękna kraina" o ile tak można powiedzieć. Jest to region położony nad Morzem Śródziemnym, od północy otaczają go Pireneje, a od południa Dzikie Wybrzeże. Gdy dotrzemy w głąb Katalonii rozpościerają się malownicze doliny. Jak niektórzy twierdzą, aby szczęścia było więcej trzeba zobaczyć wyschniętą ziemię, małe, pobielane domki oraz stare wioski... ale nie o Katalonii miała być mowa tylko o secesyjnym kościele właśnie w sercu Barcelony.
Jest to z katalońskiego "Świątynia Pokuty Świętej Rodzinie", która początkowo miała być według architekta Antoniego Gaudi "jednym, wielkim organizmem". Można powiedzieć, że zmiana pierwotnych założeń i 15 lat pracy przy budowie popsuła śmierć architekta, który nie zdążył dokończyć swojego dzieła.
Głęboka wiara artysty nasiliła niepowtarzalny styl, wyniosłość i fantastyczną formę budowli. Świątynia miała mieć naturalną konstrukcję, dzięki temu że zbudowana jest z cegieł, kamieni i ceramicznych płytek. Skomplikowana siatka sklepionych konstrukcji została zdominowana przez wieżę fasady Narodzenia, która dzięki fantastycznym wymiarą wznosi się ku górze do Boga.
"Pompony" pinakli (dekoracji zwięczająceych kamienne wieże) są barwnymi zakończeniami wież. Wprawdzie mówiąc wieże są tylko częściowo ukończone, stwierdzić można że fantastyczna wizja i ambicje artysty przerosły go, ale za to budowla może rywalizować z katedrami średniowiecznej Europy, gdyż jedna z takich katedr ukazana jest w krótkim filmie Tomka Bagińskiego "The Cathedral", zobaczcie sami!



Początkowym założeniem miało być 12 wież symbolizujących Apostołów, ale jak wspominałam wcześniej są one niedokończone, dlatego te 4 istniejące poświęcone są Ewangelistom, ich wymiary to nie 90-60-90 tylko: 107 m Narodzenia, 140 m NMP, 180 m Zbawiciela i ostatnia została poświęcona apostołom.
Zaś trzy fasady symbolizują ziemskie życie Jezusa: wschodnia - Narodzin, zachodnia - Pasji, południowa - Chrysusa w chwale. Ulokowane wewnątrz kolumny poświęcone są chrześcijańskim miastom, zaś kontynenty apostołom. We wnątrz kolumn znajdują się piralne schod, które prowadzą na szczyt wież, aby podziwiać panoramę miasta.
Największą uwagę trzeba zwrócić na portal Miłosierdzia, który składa się z 3 części: Wiary, Nadziei i Miłosierdzia. Fasady ozdobione są scenami religijnymi o charakterze symboliczno-alegorycznym.
Jako, że jest to dzieło natury widać płynną formę i wszystko ma symboliczne odzwierciedlenie w Biblii. Ulica Mallorca, w centralnej części Barcelony stała się najważniejsza dla całego miasta i dla kraju. W końcu jest to niepowtarzalny kościół i ciągle niedokończony.


Antonio Gaudi, Kościół
kamień i beton, 1883-do dziś
Barcelona, Hiszpania















Brak komentarzy:

Prześlij komentarz